Ako vybrať Bluetooth reproduktor?

Bude váš prenosný reproduktor hrať doma, alebo aj vonku pri vode a na pláži? Vyberajte nielen podľa výdrže batérie ale aj krytia proti vode a nečistotám. Bluetooth reproduktory pokryjú celú škálu udalostí od menšieho posedenia po väčšie akcie, na ktoré sa hodia party reproduktory. Tie okrem svetelných efektov umožnia napríklad pripojiť mikrofón pre karaoke. Aký bezdrôtový reproduktor poslúži najlepšie vašim potrebám vám poradíme tu.

Bude váš prenosný reproduktor hrať doma, alebo aj vonku pri vode a na pláži? Vyberajte nielen podľa výdrže batérie ale aj krytia proti vode a nečistotám. Bluetooth reproduktory pokryjú celú škálu udalostí od menšieho posedenia po väčšie akcie, na ktoré sa hodia party reproduktory. Tie okrem svetelných efektov umožnia napríklad pripojiť mikrofón pre karaoke. Aký bezdrôtový reproduktor poslúži najlepšie vašim potrebám vám poradíme tu.

Doba čítania 6 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Aký Bluetooth reproduktor vybrať podľa vlastností

Výdrž batérie

Prenosné reproduktory s vysokokapacitnou batériou a funkciou powerbanky môžu poslúžiť aj ako záchrana vášho mobilného telefónu na sklonku večera.

Väčšina reproduktorov vydrží cca 6 hodín na jedno nabitie, reproduktory s vyššou kapacitou batérie potom aj 15 hodín a viac. Výdrž batérie je vždy orientačná a jej spotreba závisí od hlasitosti prehrávania aj od ďalších spustených funkcií (napríklad svetelné alebo zvukové efekty).

Vodoodolnosť

Vodoodolný Bluetooth reproduktor s krytím IPX4 zaručí odolnosť reproduktora proti striekajúcej vode (napríklad dažďu) a je teda vhodný na posedenie v tráve , alebo ako Bluetooth reproduktor do kúpeľne. Vyššiu ochranu potom ponúka stupeň krytia IPX7, ktorý zaručuje prežitie aj pri ponorení do hĺbky až 1 m na 30 minút a tento reproduktor Bluetooth si môžete vziať aj do sprchy.

Ochranu pred mechanickým poškodením určuje prvé číslo - IP5X chráni čiastočne proti prachu, IP6X už kompletne. Oba stupne chránia zariadenie pred fyzickým poškodením - napríklad poškriabaním alebo pri páde. Reproduktory s krytím IP67 budú teda vybavené maximálnou ochranou proti nečistotám aj vode.

Bluetooth reproduktor vodoodolný

Označenie

Ochrana proti vniknutiu vody

IPx0

bez ochrany

IPx1

vertikálne kvapkajúca voda

IPx2

kvapkajúca voda pri 15°

IPx3

striekajúca voda (kropenie, dážď

IPx4

striekajúca voda

IPx5

striekajúca voda

IPx6

intenzívne striekajúca voda (vlnobitie)

IPx7

ponorenie do vody na 30 minút do hĺbky 1 m

IPx8

nepretržité ponorenie do vody v hĺbke 1 m

IPx9

vyšší tlak a teplo

Konektory

Bezdrôtové pripojenie Bluetooth nemusí byť jedinou možnosťou prehrávania. Pri Bluetooth párty reproduktore sa takmer nezaobídete bez konektora pre mikrofón - čo by to bolo za karaoke.

  • USB vstup - napájanie, prehrávanie aj záznam zvuku.

  • Čítačka pamäťových kariet pre prehrávanie, prípadne záznam na microSD kartu.

  • AUX-IN 3,5 mm jack pre pripojenie slúchadiel, alebo audio kábla.

  • 6,3 mm jack pre pripojenie gitary.

  • Vstup pre mikrofón vám umožní usporiadať doma karaoke večierok.

Funkcie

Niektoré funkcie vám uľahčia ovládanie reproduktora, bez iných by ste sa nemuseli vôbec zaobísť.

  • TWS - (True Wireless Stereo) umožní prepojiť dva reproduktory s touto funkciou do stereo zostavy bez použitia káblov.

  • Ovládanie hlasitosti - tlačidlá priamo na reproduktore, v niektorých prípadoch zahŕňa ovládanie hovorov či prerušenie prehrávania.

  • Bluetooth reproduktor s rádiom - naladí vaše obľúbené rozhlasové stanice.

  • NFC - (Near Field Communication) bezdrôtová výmena dát na krátku vzdialenosť do 4 cm. Vďaka krátkej vzdialenosti nie je potrebná identifikácia a v zlomku sekundy dokáže prepojiť dve zariadenia.

  • Funkcia powerbanky - reproduktor slúži na dobitie batérie iných zariadení (napr. telefónu).

  • Bluetooth reproduktor s mikrofónom pre hands-free telefónne hovory.

  • Bluetooth reproduktor svietiaci

Ako vybrať Bluetooth reproduktor podľa parametrov

Čo vám o schopnostiach reproduktora povie impedancia, výkon alebo citlivosť? A má na zvuk reproduktora vplyv jeho rozmer?

Výkon

Výkon sa u reproduktorov meria podľa štandardu RMS, ktorý udáva, aký výkon do nich môže byť privádzaný bez toho, aby sa aj pri dlhšom hraní poškodili. RMS výkon je väčšinou polovicou najvyššieho možného výkonu daného zariadenia. Štandardom sú Bluetooth reproduktory 20 W až 200 W. Zdroj pochopiteľne môže mať aj vyšší výkon ako reproduktory, pretože nie je nutné, aby do nich zvuk posielal naplno. Nemal by ale byť ani výrazne nižší, v takom prípade totiž reproduktory nemusia hrať dostatočne hlasno.

Impedancia

Impedancia znamená, koľko elektriny musí reproduktorom prúdiť, aby podal plný výkon. Čím je nižšia, tým lepšie elektrina cez reproduktor prúdi. Platí teda, že by ju reprosústava mala mať vyššiu, než aká sa uvádza ako minimálna u zosilňovača. V domácom prostredí ale nie je táto podmienka úplne kľúčová a 6 Ω môžete pokojne pripojiť na 8Ω zosilňovač.

Frekvenčný rozsah

Dôležitým parametrom je frekvenčný rozsah, ktorý udáva, aké rozmedzie frekvencie dokáže zariadenie reprodukovať. Je tu ale potrebné počítať s toleranciou, bežne sa pohybuje medzi 6 – 10 dB.

Citlivosť

Citlivosť udáva, ako hlasno dokáže reproduktor hrať pri výkone 1 W. V prípade výškových reproduktorov býva vyššia ako v prípade basových reproduktorov, ale na druhej strane je možné do nich poslať menší výkon.

Rozmery

Neplatí síce, že čím väčší reproduktor, tým lepší zvuk, ale jeho veľkosť má určitý vplyv na kvalitu zvuku. Väčší reproduktor má viac priestoru na prehĺbenie basovej zložky a logicky sa do neho zmestí výkonnejší menič, vďaka čomu dokáže hrať hlasnejšie.

Veľký Bluetooth reproduktor

Napájanie a dobíjanie

Napájanie Bluetooth reproduktorov prebieha v drvivej väčšine pomocou USB kábla. Výdrž batérie sa líši podľa modelu aj funkcií. Väčšina prenosných reproduktorov vydrží aspoň 6–9 hodín, zlatou strednou cestou je výdrž 12-18 hodín a drahšie modely zvládnu prehrávať 18 hodín a viac.

Najčastejšie otázky